Guest lecture on psychological assistance to victims of sexual violence during the war

Guest lecture on psychological assistance to victims of sexual violence during the war

За ініціативою Центру психологічної підтримки  кафедри психології факультету соціальної та мовної комунікації Горлівського інституту іноземних мов 02.05.2024 р. відбулась відкрита лекція на тему «Сексуальна травма: особливості надання психологічної допомоги жінкам та дітям, що зазнали СНПК» (СНПК – сексуальне насильство, пов’язане з воєнним конфліктом).

Зустріч була важливою з точки зору поглибленого вивчення студентами психологічних спеціальностей змісту дисциплін: «Сучасні технології реабілітаційної психології», «Сексологія та психологія сексуальності», «Військова психологія». І водночас просвітницький і виховний аспекти відкритої лекції були значущими і корисними для  всіх здобувачів вищої освіти ГІІМ.

Катерина Робертівна Маннапова, доцент кафедри соціології та психології Харківського національного університету внутрішніх справ, кандидат психологічних наук, доцент має досвід роботи психологом-психотерапевтом з питань сексуальної травми. А саме, вона працювала із жінками-жертвами сексуального насильства, що в умовах війни може супроводжуватись фізичним каліцтвом. Лекторка акцентувала увагу на важливості дотримання послідовності етапів реабілітаційної допомоги, яку, певною мірою, можуть надати не тільки психологи-фахівці, але й члени родини потерпілої:

  1. Робота із новим «внутрішнім Я» жінки, що включає: інтеграцію  набутого досвіду в нову карту власного тіла; прийняття себе через стабілізацію стану; роботу з емоціями (агресією, соромом, провиною); активацію власних ресурсів.
  2. Робота із соціальною роллю жінки (за  допомогою груп підтримки) для  формування нової  самопрезентації жінки в соціумі через засвоєння нового уявлення про себе,  нової ролі в родині, в близькому оточенні.
  3. Знаходження сенсів набутого досвіду й усвідомлення власної сили; знаходження нових можливостей у діяльності: навчанні, засвоєнні нових вмінь, хобі.

Реабілітація буде успішною, якщо вона буде комплексною, за допомогою різних фахівців: психологів, медиків (уролог, невролог, фізіотерапевт, мануальний терапевт), соціальних працівників.

Красно дякуємо пані Катерині за професійну подачу емоційно складного, але актуального і цінного для майбутніх психологів і педагогів практичного матеріалу.

Vladislav Wanda