ЖАНР СОНЕТУ В ЛІТЕРАТУРІ БАРОКО: НАУКОВИЙ І ЧИТАЦЬКИЙ ДИСКУРСИ

ЖАНР СОНЕТУ В ЛІТЕРАТУРІ БАРОКО: НАУКОВИЙ І ЧИТАЦЬКИЙ ДИСКУРСИ

17 квітня 2021 року викладачами кафедри світової літератури був проведений науково-практичний семінар «ЖАНР СОНЕТУ В ЛІТЕРАТУРІ БАРОКО: НАУКОВИЙ І ЧИТАЦЬКИЙ ДИСКУРСИ». Це було чергове засідання віртуальної Літературної вітальні.

Мета і завдання:

–        сприяти залученню студентської молоді до форм науково-практичної діяльності;

–        формувати вміння та навички роботи з навчально-науковими матеріалами, створювати та презентувати повідомлення на основі аналізу літературних творів;

–        формувати духовно-ціннісну орієнтацію та естетичні потреби особистості на основі вивчення найяскравіших взірців художньої літератури, а саме – жанру сонету доби бароко;

–        розглянути творчість видатних поетів доби бароко – майстрів жанру сонету та письменників ХХ століття у зв’язку з естетичними традиціями бароко;

–        вміти визначати своєрідність і загальнолюдську цінність творів доби бароко;

–        виховувати у здобувачів вищої освіти повагу до духовних здобутків людства, здатність формувати, формулювати й активно обстоювати власну точку зору, систему життєвих, естетичних цінностей і пріоритетів, прагнення мати власне світобачення, зберігати й продовжувати кращі національні традиції.

Загальна кількість учасників – 46. Основними учасниками заходу були студенти 3-го курсу ФРГМ і ФСтМК, також були присутні запрошені студенти першого і четвертого курсів.

Серед запрошених до літературної вітальні були присутні:

Т.М. Марченко – доктор філол. наук, професор, заступник директора з науково-педагогічної та навчально-методичної роботи ГІІМ

С.А. Комаров – доктор філол. наук, професор, завідувач кафедри світової літератури

Л.В. Ткаченко – керівник відділу наукової роботи студентів ГІІМ

Т.Ф. Русакевич – провідний фахівець відділу наукової роботи студентів ГІІМ

О.С. Карпіна –кандидат філол. наук, доцент кафедри світової літератури

О.М. Алексєєва – викладач кафедри світової літератури

Т.О. Вороненкова – викладач кафедри світової літератури.

Семінар складався з трьох тематичних частин.

В першій – «Доба і естетика бароко» – прозвучали повідомлення про хронотоп і естетику бароко (Коробкін Владислав), мистецтво доби бароко (Бортейчук Юлія, Соболь Дарина), а також про сонет як ліричний жанр (Гавриліна Анастасія).

Поетичною ілюстрацією теорії стало виразне читання напам’ять і коментування сонетів від Гавриліної Анастасії, Мирошнікової Анастасії, Кучерук Валерії.

В другій частині семінару – «Жанр сонету в поезії бароко» – була представлена поезія Джона Донна (Щербіна Анна), Луїса де Ґонґора (Соляник Альона, Троян Єлизавета), Франсіско Ґомеса де Кеведо (Коваленко Софія).

Оригінальне коментування вивчених сонетів напам’ять підготовили Ковченко Володимир, Хижняк Анастасія, Федчун Катерина, Безсонов Олександр, Корнєєва Юліанна, Ермакова Діана, Кулініч Ксенія, Дергоусова Анна, Сіренко Вікторія, Горюшко Поліна.

Третя частина – «Актуальність бароко» – презентувала сприйняття образності Джона Донна в творчості Т.С. Еліота (Васильєва Марина, Задоя Лілія), Е. Ґемінґвея (Максімюк Кристина), В. Стайрона (Гулянов Євген), Й. Бродського (Ковальчук Ірина).

Коментування і виразне читання напам’ять сонетів Й. Бродського підготували Залізняк Марія, Литвинова Анастасія, Ходарева Валентина, Лукищенко Василь, Ткаченко Аріадна.

Окремо треба відмітити виступи Ковченка Володимира, Федчун Катерини, Залізняк Марії, в виконанні яких прозвучали сонети Джона Донна та Йосипа Бродського англійською мовою.

Всі учасники семінару продемонстрували зразкове відповідальне ставлення до своїх завдань та виконали їх на належному рівні. Кожний виступ студента був оригінальним, змістовним та незабутнім.

Загальний підсумок зустрічі підвів завідувач кафедри світової літератури, професор С.А. Комаров. Він підкреслив значення поетики бароко для літератури постмодернізму; відмітив позитивний досвід такого заходу, який залучає студентів до навчальної та науково-дослідницької діяльності, сприяє розширенню читацького досвіду.

На останніх хвилинах семінару звучали відгуки присутніх, а також вівся чат бажаючих висловитись. Головний зміст відгуків: подяка за цікаву і пізнавальну подорож в світ прекрасного і мудрого.

Шановні викладачі, дорогі студенти, присутні гості заходу, кафедра світової літератури вдячна всім, завдяки яким науково-практичний семінар відбувся в нашій просторій літературній вітальні.

До нової зустрічі!

Сергей Гладких