Кафедра української філології
Зростання й розвиток кафедри української філології як структурного підрозділу Горлівського інституту іноземних мов ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» відбувається під гаслом: «Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх».
Сьогодні на кафедрі працюють 11 науково-педагогічних працівників, з яких: 1 професор, 7 доцентів, 3 викладачі.
Секція української мови
Радіонова Тетяна Михайлівна, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української філології
Закінчила Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов за спеціальністю «Англійська мова, українська мова і література» та здобула кваліфікацію вчителя англійської мови, української мови та літератури.
Закінчила аспірантуру Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов (2003). Захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 10.02.01 – українська мова з теми «Статус, семантика і функції ряду в структурі простого речення» (2004). У 2011 році отримала атестат доцента.
Викладає дисципліни: «Комунікативні стратегії (українська мова)», «Методика навчання української мови у вищій школі», «Сучасна українська мова (морфеміка і словотвір, морфологія, синтаксис)», «Лінгвістичний аналіз тексту. Редагування та літературна правка», «Методика навчання української мови», «Сучасна наукова мова».
Автор понад 30 наукових та навчально-методичних праць. Виступає опонентом на захистах кандидатських дисертацій, рецензує автореферати. Здійснює наукове керівництво бакалаврськими та курсовими роботами. Нагороджена почесними грамотами за високий професіоналізм і сумлінне ставлення до виховання студентської молоді, особистий внесок у формування позитивного іміджу інституту.
Науково-методичні стажування: освітній симпозіум «Роль освіти в епоху дезінформації та технологічного прогресу» у рамках проекту ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність» з 07.09.2019 по 09.10.2019; онлайн-курс на платформі EdEra «Академічна доброчесність» (жовтень 2019, 4 год.).
Коло наукових інтересів: актуальні питання синтаксису сучасної української мови, функційні й комунікативні аспекти лінгвістики тексту, текстові категорії.
E-mail: t.radionova@forlan.org.ua
Мараховська Валентина Гаврилівна, кандидат філологічних наук, доцент, декан факультету соціальної та мовної комунікації
Закінчила Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов за спеціальністю «Англійська мова, українська мова та література» (1994), аспірантуру Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов (1998).
Захистила кандидатську дисертацію зі спеціальності 10.02.01 – українська мова з теми «Типи складнопідрядних речень з підрядними прикомпаративними». У 2008 році отримала атестат доцента.
Викладає дисципліни: «Основи народознавства і фольклористики», «Історична граматика української мови», «Літературна комунікація і стилістика дискурсу», «Соціолінгвістика (українська мова)», «Комунікативні стратегії: українська мова», «Наративні практики сучасної української мови», «Мовний розбір у школі та філологічному виші (українська мова)».
Автор понад 20 наукових та навчально-методичних праць. Нагороджена Медаллю ім. П. Горлова та почесними грамотами за значні досягнення у розвитку освіти, підготовку висококваліфікованих кадрів, особистий внесок у формування позитивного іміджу інституту.
Коло наукових інтересів: синтаксичне впорядкування української мови, стилістика та культура мови.
E-mail: v.marakhovska@forlan.org.ua
Тітова Ольга Борисівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології. Закінчила Донецький державний університет за спеціальністю «Українська мова та література» (1997).
У 2010 році захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 10.02.01 – українська мова з теми «Період у структурній організації тексту».
Автор понад 20 наукових публікацій. Здійснює наукове керівництво курсовими роботами.
Викладає дисципліни: «Комунікативні стратегії (українська мова)», «Сучасна українська літературна мова (фонетика, лексикологія, морфологія)», «Українська діалектологія», «Українська мова за професійним спрямуванням», «Ділова українська мова», «Історична граматика», «Мовний розбір у школі та філологічному виші».
Міжнародне стажування Куявський університет у Влоцлавеку (Республіка Польща) за темою «Філологічна освіта як складова системи освіти України та ЄС» (за фахом «Філологічні науки» в обсязі 180 годин) з 25.03.2019 по 05.04.2019; освітній симпозіум «Роль освіти в епоху дезінформації та технологічного прогресу» у рамках проекту ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність» з 07.09.2019 по 09.10.2019; онлайн-курс на платформі EdEra «Академічна доброчесність» (жовтень 2019, 4 год.).
Коло наукових інтересів: лінгвістика тексту, інноваційні освітні технології.
E-mail: o.titova@forlan.org.ua
Колосова Ольга Володимирівна, викладач кафедри української філології.
Закінчила у 2005 році Слов’янський державний педагогічний університет за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Українська мова та література» та здобула кваліфікацію викладача української мови і літератури вищого навчального закладу ІІІ–ІV рівнів акредитації, педагога-дослідника.
Викладає дисципліни: «Основи риторики та культури мовлення», «Історія української літератури», «Основи народознавства і фольклористики», «Практикум з української мови».
Автор понад 10 наукових публікацій.
Коло наукових інтересів: сучасні методики викладання філологічних дисциплін, зокрема професійного спрямування, використання новітніх технологій у викладанні.
E-mail: o.kolosova@forlan.org.ua
Секція теорії літератури та історії української літератури
Голобородько Ярослав Юрійович, доктор філологічних наук, професор кафедри української філології
Закінчив аспірантуру Київського державного педагогічного інституту іноземних мов, захистив кандидатську дисертацію. У 1995 році отримав атестат доцента.
Захистив докторську дисертацію зі спеціальності 10.01.01 – українська література на тему «Художні константи Миколи Куліша» (1997 р.). У 2001 році отримав атестат професора.
Викладає дисципліни: «Комунікативні стратегії (українська мова)», «Наративні практики сучасної української мови», «Соціолінгвістика», «Новітній літературний процес в Україні: концепції та тенденції розвитку», «Методологія сучасних літературознавчих досліджень», «Сучасна наукова мова», «Вступ до літературознавства».
Автор понад 570 наукових публікацій, із яких 6 монографій, 4 збірки статей, 3 посібники, 1 підручник-хрестоматія. Лауреат премії журналу «Сучасність» і Ліґи українських меценатів. Лауреат літературознавчої премії імені академіка Олександра Білецького.
Коло наукових інтересів: актуальна українська література, кінематограф і літературний процес, художня нобелістика ХХІ ст., новітні тенденції світової літератури
E-mail: y.goloborodko@forlan.org.ua
Муратова Ольга Віталіївна, кандидат історичних наук, доцент, завідувач секції теорії літератури та історії української літератури кафедри української філології.
Закінчила Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов за спеціальністю «Французька мова, українська мова і література» та здобула кваліфікацію вчителя французької мови, української мови та літератури (1999); за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Історія» та здобула кваліфікацію вчителя історії (2011).
Закінчила аспірантуру Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов (2011 р.). У 2013 році захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 07.00.01 – історія України з теми «Генеза літературного шістдесятництва в Україні: історичний аспект».
Викладає дисципліни: «Вступ до літературознавства», «Аналіз художнього тексту: жанри та стилі», «Історія української літератури ІІ половини ХІХ століття», «Історія української літератури ХХ століття», «Методика навчання української та зарубіжної літератур у закладах середньої освіти», «Новітній літературний процес в Україні: концепції та тенденції розвитку».
Автор понад 20 наукових та навчально-методичних праць, зокрема, навчальних посібників з «Методики навчання української літератури», «Історії української літератури ІІ половини ХІХ століття». Здійснює наукове керівництво бакалаврськими та курсовими роботами. Нагороджена почесними грамотами за високий професіоналізм і сумлінне ставлення до виховання студентської молоді, особистий внесок у формування позитивного іміджу інституту.
Наукове стажування: Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди, кафедра української та світової літератури за темою: «Інноваційні стратегії у викладанні професійно спрямованих літературознавчих дисциплін студентам-філологам» з 02.10.2017 р. – 02.11.2017 р.; міжнародне стажування Куявський університет у Влоцлавеку (Республіка Польща) за темою «Філологічна освіта як складова системи освіти України та ЄС» (за фахом «Філологічні науки» в обсязі 180 годин) з 25.03.2019 по 05.04.2019; освітній симпозіум «Роль освіти в епоху дезінформації та технологічного прогресу» у рамках проекту ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність» з 07.09.2019 по 09.10.2019; онлайн-курс на платформі EdEra «Академічна доброчесність» (жовтень 2019, 4 год.).
Коло наукових інтересів – інноваційні підходи в методиці викладання літератури, аналітика літературного твору.
E-mail: o.muratova@forlan.org.ua
Скляр Ірина Олександрівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології
Закінчила Шахтарське педагогічне училище за спеціальністю «Учитель початкових класів та англійської мови» (1999), педагогічний факультет Донецького інституту соціальної освіти за спеціальністю «Українська мова та література. Зарубіжна література» (2003 р.).
У 2006 році закінчила аспірантуру Донецького національного університету. Захистила кандидатську дисертацію зі спеціальності 10.01.01 – українська література з теми «Психопоетика творчості Валер’яна Підмогильного» (2012 р.). У 2014 році отримала атестат доцента.
У 2019 році закінчила докторантуру Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди зі спеціальності 035 – філологія.
Викладає дисципліни: «Історія української літератури І половини ХІХ століття», «Історія української літератури (ХХ століття)», «Методика викладання зарубіжної та української літератур», «Методика викладання літературознавчих дисциплін у вищій школі», «Психопоетикальний дискурс в сучасному літературознавстві».
Автор науково-методичних робіт, із них 2 монографії (одноосібна та колективна), 3 навчальні посібники (один у співаторстві), близько 60 публікацій наукового й 40 навчально-методичного характеру.
Наукове стажування: Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (2018 р. Катовіце, Польща).
Коло наукових інтересів: психопоетикальний дискурс сучасної української та зарубіжної літератури; інноваційні підходи в методиці викладання літературознавчих дисциплін у закладах вищої освіти.
E-mail: i.skliar@forlan.org.ua
Шевченко Юлія В’ячеславівна – викладач-стажист кафедри української філології
Закінчила Горлівський інститут іноземних мов Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» за спеціальністю «Середня освіта (Українська мова і література. Англійська мова і література)» та здобула кваліфікацію вчителя української мови і літератури, англійської мови та зарубіжної літератури.
Викладає дисципліни: «Практикум з української мови», «Українська мова за професійним спрямуванням», «Вступ до літературознавства», «Історія української літератури (перша половина ХІХ ст.)», «Історія української літератури (межа ХІХ-ХХ ст.)», «Лінгвостилістичні аспекти сучасного українськомовного дискурсу», «Методика навчання української мови у закладах загальної середньої освіти», «Методика викладання української та зарубіжної літератури у закладах загальної середньої освіти».
Науково-методичні стажування: онлайн-курси на платформі Prometheus «Академічна доброчесність: онлайн-курс для викладачів» (листопад-грудень 2022, 60 год.), «Осмислені й переосмислені» (лютий 2023, 15 год.), онлайн-курс на платформі EdEra «Оцінювання без знецінювання» (лютий-березень 2023, 30 год.), онлайн-курс на платформі Moodle Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна «Методологія CLIL» (з 15.05.2023 по 23.06.2023, 30 год.).
Коло наукових інтересів – інноваційні підходи в методиці викладання української мови та літератури, аналітика літературного твору.