ЯК ЗБЕРЕГТИ БЛИЗЬКІ СТОСУНКИ ПІД ЧАС ВІЙНИ?

ЯК ЗБЕРЕГТИ БЛИЗЬКІ СТОСУНКИ ПІД ЧАС ВІЙНИ?

Війна змінила життя кожного українця, змусила визначитися, що є головним, а що другорядним у житті. Усім нам доводиться пристосовуватися до обставин, які ми навіть уявити не могли раніше. Під час війни актуалізуються всі особистісні проблеми, люди переживають глибинні кризи, по-різному реагують на стресову ситуацію. У когось ледь підвищився рівень тривоги, а в іншої людини вже паніка. Це позначається на всіх сферах життя, в тому числі і на стосунках з близькими людьми. Багато людей сьогодні вимушені жити під одним дахом з родичами чи друзями, з якими раніше бачилися лише на свята. В цих умовах інколи важко будувати нормальну комунікацію, проявляти терпимість і розуміння, що може призвести до конфліктів.

Що робити і як не втратити стосунки?

● Розділіть простір. У вас має бути ваше місце, де ви можете працювати, відпочивати, побути на самоті. Це дозволить зменшити тривогу, створити певну стабільність та відповідальність.

● Розділіть обов’язки: хто буде працювати, прибирати, готувати їжу тощо.

 ● Намагайтеся підтримувати один одного. Кажіть про важливість вашої близької людини, помічайте те, що кожен з вас робить, будьте добрішими один до одного. Важливо не просто сказати «дякую, що помив посуд…», а перетворити цю дію на позитивну рису: «дякую за твою турботу…».

● Приділіть часточку уваги один одному. Продумайте, які заняття з доступних зараз, приносять вам задоволення (прогулянки, перегляд фільму, настільна гра тощо).

● Вміння казати про свої емоції є дуже корисним у стосунках. Спитайте близьких про їх почуття і не сперечайтеся з ними, не оцінюйте, не втішайте, а просто вислухайте. Таким чином, ви даєте людині можливість висловитися і відчути, що вона не самотня, її почуття залишаються її досвідом. Це і дозволяє вибудовувати здорові кордони.

●Дайте вихід своїм емоціям, які виникають не на близьких, а на зовні: плачте, співайте, займайтесь спортом тощо.

 ● Зберігайте звичний спосіб життя в нових умовах, наскільки це можливо: працюйте, спілкуйтесь, читайте, організовуйте спільні зустрічі тощо.

Владислав Ванда